POLJSKI ŠKRJANEC


(Alauda arvensis)

Poljski škrjanec je ptica, ki je pogosta v odprtih kmetijskih krajih, travnikih in na poljih po Evropi, Aziji in Severni Afriki. Znan je po svojem značilnem petju, ki ga izvaja med letom, pogosto v vzponu, kar je ena od njegovih najbolj prepoznavnih lastnosti. Njegovo petje je zelo melodiozno, a nekoliko tih, saj ga ptica izvaja medtem ko leti visoko v zraku.

Poljski škrjanec je srednje velika ptica, ki doseže dolžino okoli 18 cm in ima kratka krila, dolgo repno pero in dokaj močan kljun. Njegova obleka je rjavo-sivkasta, z značilnimi svetlimi progami na hrbtu in svetlim trebuhom. Samci so običajno nekoliko bolj živahno obarvani in imajo nekoliko bolj opazno petje.

Poljski škrjanec je znan po tem, da med gnezdenjem pogosto izbira tla polj ali travnikov, kjer skrije gnezdo v visoki travi ali pšeničnem polju. Hrani se predvsem z insekti, semeni in rastlinskim materialom, ki ga najde na tleh.

V zadnjih desetletjih je škrjanec postal vse manj pogost v nekaterih predelih zaradi sprememb v kmetijstvu, predvsem zaradi uporabe pesticidov, intenzifikacije kmetovanja in zmanjšanja naravnih habitatov. Kljub temu pa je v nekaterih območjih še vedno precej pogost, predvsem tam, kjer so še ohranjeni travniki in manj intenzivna kmetijska zemljišča.