(Himantopus himantopus)
Polojnik je izjemno eleganten ptič, ki sodi v družino sabljark (Recurvirostridae) in širši red pobrežniki (Charadriiformes). Ta ptič je zaradi svojih značilnosti enostavno prepoznaven, saj ima skoraj neresnično dolge noge in tanko telo. Polojnik je viteki beli in črni ptič z rožnato rdečimi nogami, ki so izjemno tanke, prav tako kot njegov raven črn kljun. Spodnja stran telesa je umazano bela, krila in ramena pa so izrazito temna.
Prepoznavanje
Samec polojnika ima temno obarvan trup, kjer je temna barva resnično črna, medtem ko so krila in ramena nekoliko bolj rjava pri samici. Samec se lahko prepozna tudi po več črnine na glavi in tilniku, vendar niso vsi primerki tega pravilni, saj se barvni prehodi med svetlimi in temnimi osebki pojavljajo. Samica je svetlejša, vendar še vedno zelo elegantna in prepoznavna. Ptič leti z iztegnjenim vratom in nogami, ki segajo daleč za rep, kar je še posebej opazno v letu. Polojnik ima telesno dolžino od 33 do 36 cm, vendar noge, ki so še dodatnih 15 cm dolge, v tej meri niso vključene.
Prehrana
Polojnik je vsejed, vendar je njegova prehrana močno odvisna od sezone. Čez dan išče in lovi drobne živali v plitvih vodah in na podlagah, kjer pobira žuželke, njihove ličinke, drobne rake, paglavce in mladiče rib. Ko hrane živalskega izvora primanjkuje, se loti tudi različnih semen. Njegova prehrana je torej zelo raznolika, saj je odvisna od razpoložljivosti hrane v različnih obdobjih.
Gnezdenje in življenjski prostor
Polojnik je selivka, ki prezimuje v Afriki, vendar se spomladi vrne na gnezdišča v Evropi. Njegovo gnezdo je skromno – običajno na golih tleh ali v šopih rastlin, kjer si ustvari vdolbino ali pa preprosto položi nekaj rastlinskega materiala. Gnezdi predvsem v plitev vodnih telesih z sladko ali brakično vodo, kjer peščena, glinena ali blatna podlaga ustvarja nizke otočke (poloje), na katerih se zadržuje in gnezdi.
Polojnik najraje gnezdi v blizini območij z obilico hrane in na mestih z dobrim pregledom okolice. Ptič je zelo družaben in se v času gnezdenja (od aprila do junija) počuti bolj varnega v majhnih skupinah, ki jih sestavlja do 15 osebkov. Običajno so to skupine, ki si skupaj iščejo hrano in uživajo v družbi drugih polojnikov.
Ogroženost in nevarnosti
Polojnik je občutljiv na nihanje vodne gladine, zlasti v času gnezdenja. Dvig vode v tem času lahko pomeni propad jajc, saj se lahko gnezda enostavno zalijejo. Poleg tega je polojnik izpostavljen tudi izsuševanju močvirij in regulaciji vodotokov, saj te spremembe vplivajo na njegov življenjski prostor, kjer se zadržuje. Kljub temu pa se polojnik na splošno dobro prilagaja in prezimi v Afriki, kjer se zadržuje na velikih celinskih vodnih telesih, blatnih morski obalah, deltah rek in solinah.
Selitev
Polojnik je selivka, ki se pozimi preseli v toplejše kraje, predvsem v Afriko. V času selitve pogosto oblikuje večje jate, saj se njegovo družabno obnašanje najbolj pokaže prav takrat, ko se več sto polojnikov zbere v skupinskem prenočišču ali jati. Poleg tega pa si tudi med gnezdenjem vseeno pogosto išče družbo drugih posameznikov v manjših skupinah.
Polojnik je torej izjemno zanimiv ptič, ki s svojo elegantno postavo, dolgimi nogami in nenavadno prehrano ter življenjskimi navadami predstavlja pravi dragulj med pticami, ki jih lahko srečamo v Evropi.
