(Corvus cornix)
Siva vrana je velika in zelo inteligentna ptica iz družine vran. V Sloveniji je pogosta predvsem v vzhodnem delu države, medtem ko na zahodu prevladuje črna vrana (Corvus corone). Ti dve vrsti sta si zelo podobni in se ponekod tudi križata.
Siva vrana je prepoznavna po svoji značilni sivi in črni barvi perja. Ima sivo telo, medtem ko so glava, krila, rep in prsni del črni. Je robustna ptica, dolga okoli 45–50 cm, z močnim črnim kljunom in zelo prodornim glasom – njen klic je hripav in nekakšen “kraa-kraa”.
Živi na zelo različnih območjih – od mest in vasi do odprte kmetijske krajine, gozdnih robov in rečnih bregov. V mestih jo pogosto opazimo, kako pobira ostanke hrane, saj je zelo prilagodljiva in oportunistična.
Siva vrana je vsejedka – prehranjuje se z manjšimi živalmi, jajci drugih ptic, mrhovino, semeni, sadjem, odpadki … znana pa je tudi po tem, da zna uporabiti orodja (npr. palčke), odpira orehe tako, da jih vrže na cesto in počaka, da jih avtomobili povozijo.
Gnezdi spomladi, običajno visoko na drevesih ali celo na stolpih in zgradbah. Gnezdo je veliko in grajeno iz vej, v notranjosti pa obloženo z mehkejšim materialom. V leglu je 3–6 jajc, samica vali okoli 3 tedne, mladi pa ostanejo v gnezdu še približno mesec dni.
Zelo zanimivo pri sivih vranah je tudi njihovo socialno vedenje – pogosto jih opazimo v parih ali manjših skupinah, pozimi pa se zbirajo v večja jata. So zveste partnerju in pogosto ostanejo skupaj več let, včasih celo vse življenje.
