(Upupa epops)
Smrdokavra je zelo prepoznavna ptica iz družine smrdokavrov (Upupidae), znana po svoji izstopajoči perjani na glavi in zanimivem oglašanju. Zaradi svoje nenavadne oblike in barv je ena najbolj eksotično videti ptic v Sloveniji, čeprav je povsem domača vrsta.
Videz:
Velikost: Dolga je približno 25–29 cm, z razponom kril med 44 in 48 cm. Tehta med 50 in 90 gramov.
Barva perja: Njeno telo je toplo oranžno-rjave barve, krila in rep pa so črno-beli s črtami, ki močno izstopajo med letom.
Posebnosti: Najbolj prepoznavna je njena velika perjanica na glavi, sestavljena iz dolgih peres z črnimi konicami. Perjanico pogosto dvigne, kadar je vznemirjena ali pozorna. Ima dolg, rahlo navzdol ukrivljen kljun, s katerim pobira hrano iz zemlje.
Petje:
Smrdokavra se oglaša z značilnim globokim, ponavljajočim se “hup-hup-hup”, po katerem je dobila tudi ime v mnogih jezikih (npr. angleško “hoopoe”). Oglaša se predvsem v času parjenja.
Vedenje:
Lov: Hrani se predvsem z žuželkami, ličinkami, črvi in pajki, ki jih najde v tleh. S kljunom brska po zemlji ali pod listjem.
Vedenje: Je samotar ali v paru. Leti valovito, z nežnimi zamahi kril, podobno metulju. Na tleh hodi počasi in previdno.
Obramba: Ime “smrdokavra” izvira iz njenega obrambnega vedenja – kadar se počuti ogroženo, oddaja neprijeten vonj iz posebnih žlez, ki odbija plenilce.
Habitat:
Najraje ima tople, suhe pokrajine z odprtimi travniki, sadovnjaki, vinogradi, pašniki in redkimi drevesi. Pogosta je tudi ob kmetijah in v bližini vasi. Potrebuje območja z mehko zemljo, kjer lahko išče hrano.
Gnezdenje:
Gnezdo: Gnezdi v duplinah dreves, zidnih razpokah, votlih panjih, celo v gnezdilnicah ali zidovih starih stavb.
Jajca: Samica znese 5–8 jajc, ki jih vali približno 15–18 dni. Med valjenjem samica ostane v gnezdu, samec pa ji nosi hrano.
Mladiči: Po izvalitvi ostanejo v gnezdu 20–25 dni. Tako mladiči kot samica so sposobni oddajati smrdljiv izloček, s katerim se branijo pred plenilci.
Razširjenost:
Razširjena je po večini Evrope, Azije in Afrike. V Sloveniji je poletna selivka – prisotna od marca do oktobra. Najpogostejša je v vzhodni in južni Sloveniji, kjer najde primerna gnezdišča in dovolj hrane.
Posebnosti:
Smrdokavra je zaradi svojega eksotičnega videza pogosto upodobljena v umetnosti in je celo nacionalna ptica Izraela. V Sloveniji je zaščitena vrsta in pomemben kazalnik biotske pestrosti na kmetijskih površinah.
