(Merops apiaster)
Čebelar je ptica iz družine čebelarjev, ki je zelo prepoznavna zaradi svoje živahne barve in zanimivega načina prehranjevanja. Ptica je srednje velika, dolga približno 26-28 cm, z značilnim živahnim zelenim, modrim in rumenim perjem. Ima tudi dolge, koničaste krake in precej dolg kljun, ki je prilagojen za lovljenje čebel in drugih letečih insektov.
Najbolj značilna lastnost čebelarja je, da se prehranjuje predvsem z letečimi insekti, zlasti čebelami, ose in kačjimi pastirji. Čebelar lovi v zraku, pogosto s hitro spremembo smeri med letom, ko ujame svoj plen. Po tem, ko ujame čebelo, jo običajno “občisti” tako, da jo udari ob trdno površino, da iz nje iztisne strup, nato pa jo pogoltne. To omogoča, da jo varno zaužije.
Gnezdi v skalnih stenah ali v lukenjskih tleh, kjer si izkoplje gnezdo in v njem izleže jajca. Čebelarji so precej socialne ptice, saj pogosto gnezdijo v kolonijah. Zanimivo je tudi, da včasih oblikujejo skupine, ki skupaj lovijo insekte.
Te ptice so prisotne predvsem v južni Evropi, Severni Afriki in nekaterih delih Azije, kjer so pogoste v sušnih predelih, ob rekah, jezerih in gozdnatih območjih. Čebelarji so znani po svoji lepoti in edinstveni prehrani, vendar pa so zaradi izgube habitatov in sprememb v kmetijstvu v nekaterih predelih ogroženi.
