MALI PRODNIK


(Charadrius dubius)

Mali prodnik je majhna vrsta ptice, ki pripada družini prodnikov (Charadriidae). Gre za ptico, ki jo običajno najdemo ob vodah, kot so reke, jezera, močvirja in obale. Značilna je po svoji drobni postavi, dolga je okoli 15-18 cm, kar jo naredi eno izmed manjših vrst med prodniki.

Mali prodnik ima svetlo rjavo in belo perje na zgornjem delu telesa, z značilno temno črno ali temno rjavkasto obrobo na prsih in temno črno črto okoli oči, kar je ena izmed njegovih najbolj prepoznavnih značilnosti. Ima majhen kljun, ki je prilagojen za iskanje hrane v mulju ali pesku, kjer išče male žuželke, hrošče, črve in druge organizme.

Mali prodnik je znan po svoji hitri in energični naravi. Običajno se hrani tako, da teka po obalah in plitvih vodah, kjer išče hrano, hkrati pa je zelo previden in hitro pobegne, če opazi nevarnost. Zelo je priljubljen pri opazovalcih ptic, saj je zanimiv zaradi svoje živahne in agilne narave ter ker ni vedno lahko opazen, saj se pogosto zlije z okolico.

Mali prodnik gnezdi na tleh v bližini vode, kjer skrije svoja jajca med travo ali kamni. Njegovo gnezdo je skromno, pogosto le majhna vdolbina v pesku, kjer so jajca dobro skrita pred plenilci.

Poleg tega, da je zelo prilagodljiv na različne vrste mokrišč, pa je mali prodnik občutljiv na izgubo habitatov zaradi izsuševanja močvirij, onesnaževanja voda in urbanizacije, kar vpliva na njegovo populacijo v nekaterih predelih.