(Picoides tridactylus)
Triprsti detel je edinstvena vrsta detla iz družine detlov (Picidae), ki je značilna po svojem nenavadnem številu prstov in posebnem vedenju. Je tipičen prebivalec severnih gozdov Evrope, Azije in Severne Amerike.
Opis:
- Velikost: Dolžina telesa je približno 21–23 cm, razpon kril pa okoli 40 cm.
- Ima črno-belo perje, z značilnimi črnimi črtami na hrbtu in belimi progami na trebuhu. Glava je temna, s svetlimi oznakami.
- Kljun je dolgo tanek, prilagojen za tolčenje v lubje in iskanje žuželk.
- Ena izmed najbolj značilnih lastnosti triprstega detla je, da ima tri prste na nogah, ki so posebej prilagojeni za plezanje po drevesih (en prst naprej, dva prsta nazaj).
Razširjenost in habitat:
- Triprsti detel je razširjen v Evropi, Aziji in Severni Ameriki. V Sloveniji je to gnezdiščni prebivalec predvsem v gorskih in gorskih gozdovih.
- Raje naseljuje stoječe gozdove, kjer so drevesa različnih starosti in debeline. Pogosto ga najdemo v boreknih in mešanih gozdovih.
Vedenje:
- Triprsti detel se hrani z insekti, predvsem mravljami, njihovimi ličinkami, in drugimi žuželkami, ki jih išče pod lubjem dreves. Zanje je kljun idealno orodje za dolgotrajno tolčenje v drevesno lubje.
- Kot drugi detli, tudi triprsti detel uporablja svoj kljun za ustvarjanje specifičnega zvoka pri tolčenju dreves, s katerim označuje teritorij in išče hrano.
- Zelo dobro pleza po drevesih in preživlja veliko časa na drevesih, kjer tudi gnezdi, običajno v votlinah dreves.
Selitev:
- Triprsti detel ni znan po dolgi selitvi, vendar so v nekaterih predelih sveta (npr. v Skandinaviji) zabeležene selitve v toplejše predelov v zimskih mesecih.
Ogroženost:
- Triprsti detel je najbolj ogrožen v območjih z izgubo habitatov, kjer so gozdovi prekomerno obrezani ali predelani v kmetijske površine. V nekaterih državah je zaščiten zaradi zmanjšanja populacije, vendar pa v večini držav ni neposredno ogrožen.
