(Bubo bubo)
Velika uharica je res ena najbolj impresivnih sov na svetu, tako po velikosti kot po izgledu. Spada med največje sovje vrste, saj je dolga od 60 do 75 cm, z razponom kril med 160 in skoraj 190 cm! To jo naredi ne le zelo prepoznavno, ampak tudi izjemno mogočno ptico. Njene značilnosti so ogromne živo oranžne oči, tipična “uhlja” (šopa peres na vrhu glave), ter njeno perje, ki je temnejše rjavo na hrbtu in krilih, svetlejše in vzdolžno progasto na trebuhu. Vse to ji daje skrivnosten in hkrati mogoč ter eleganten videz.
Življenjski prostor in aktivnost:
Velika uharica je aktivna predvsem v mraku in ponoči, ko lovi svoje plen. V dnevnem času se pogosto skrije v skalne stene ali druge skrite kotičke. Njena največja aktivnost je pri lovu na večje sesalce (kot so zajci, ježi, pa tudi mlade srne), vendar ne zanič nje tudi manjše živali, kot so ptičji mladiči, kuščarji, žabe ali celo ribe. Svojo plenilsko naravo je prilagodila s izjemnim sluhom: ušesa ima nameščena asimetrično, da lahko zaznava zvok in natančno ugotovi, kje se plen nahaja, bodisi nad bodisi pod njo.
Gnezdenje in življenjski cikel:
Za gnezdenje velika uharica ne gradi gnezda, ampak si najde skrito, dvignjeno mesto, kot so skalni policami ali opustela gnezda drugih ptic. Gnezdi v času od februarja do junija, mladiči pa bodo v iskanju svojega ozemlja odšli na samostojno življenje. Vendar pa je ta ptica precej občutljiva na motnje med gnezdenjem, saj lahko zaradi prekomernega vznemirjenja zapusti jajca ali mladiče, kar je velik problem za ohranjanje te vrste.
Ogroženost:
Velika uharica je ogrožena vrsta v Sloveniji. Glavni vzroki za upad njene populacije so izginjanje primernega življenjskega prostora, predvsem zaradi zaraščanja travnikov z gozdom in intenziviranja kmetijskih praks, ki ji zmanjšujejo hrano in območja za gnezdenje. Prav tako je pogosto žrtev električnih udarov, saj je velikost ptice lahko problematična na električnih drogovih, kjer lahko hkrati zadene dve žici in doživi usoden udar.
Zanimivosti:
- Sove, vključno z veliko uharico, imajo izjemen sluh. Zasnovan je tako, da zvok vodi v ušesa preko diskaste oblike obraza, kar omogoča natančno zaznavanje premikov plena.
- Sove imajo posebna letalna peresa, ki so mehka in kosmata, kar jim omogoča skoraj neslišen let.
- Velike oči so prilagojene za nočno življenje, saj omogočajo izjemno dobro vidljivost v mraku, in zaradi obrnitve glave za 270 stopinj lahko podrobno pregledujejo okolico brez premikanja telesa.
Ukrepi za zaščito:
Da bi zaščitili to mogočo ptico, se na nekaterih območjih že izvajajo prilagoditve na električnih daljnovodih, da se preprečijo nesreče z električnimi udari. Poleg tega so potrebni tudi ukrepi za ohranjanje in obnovo naravnih habitatov, kot so odprte travnate površine, skalnate stene in primerni gozdovi.
Velika uharica je torej res veličasten in skrivnosten plenilec, ki si zasluži zaščito in spoštovanje zaradi svoje velikosti, vloge v naravi in lepote.
