(Mergus merganser)
To je precej velika in vitka raca z značilnim tankim kljunom, ki je na konici ukrivljen. Zelo rad se zadržuje v hitro tekočih vodah, kjer lovi ribe in druge vodne živali, lahko pa se pozimi pomakne tudi na večja jezera ali odprto morje, kjer se združi v velike jate.
Prepoznavanje:
- Samec v času parjenja ima temnozeleno glavo z nejasnim čopkom, rdeč kljun, dolg bel vrat ter črn hrbet. Krila so dvobarvna, zunanja letalna peresa so črna, notranja bela, spodnja stran pa sivkasta. Rep je siv in zelo kratek.
- Samica je precej podobna samcu izven paritvene sezone, z rjavkasto glavo z izrazitim čopom in belim grlom. Telo je sicer sivkasto, na krilih pa ima veliko belo zrcalo, zunanja letalna peresa so temna.
Velikost in razpon kril:
- Dolžina telesa: 58-68 cm
- Razpon kril: 78-94 cm
Gnezdenje:
Plavjač gnezdi v duplih velikih listavcev, skalnih razpokah ali v tleh v bližini večjih jezer ali rek. Samica znese od 8 do 17 jajc, ki so masleno obarvana, in jih vali približno 32 dni. Po tem vodi mladiče do vode, kjer jih skrbi še približno 60–70 dni, pri čemer ji v začetku pomaga tudi samec. Mladiči so rjavi z belimi lisami in so začetno podobni samicam, vendar imajo belo predočesno liso z dvema temnejšima progama.
Oglašanje:
Samci se v času parjenja oglašajo s prijetnim, globokim “krakanjem”, ki spominja na “kroo-krraa kerr-korr-kerr”. Samice pa se oglašajo s “pra pra pra”.
Razširjenost in ogroženost vrste: Plavjač je v Sloveniji redek in zelo ogrožen ptič, ki je uvrščen med Natura 2000 vrste. Včasih ga lahko opazimo v velikih gramoznicah, jezerih, rekah in hudourniških potokih. Zaradi izgube življenjskega prostora in drugih groženj je njegova populacija močno ogrožena.
