(Gallinula chloropus)
Zelenonoga tukalica je srednje velika vodna ptica iz družine tukalic (Rallidae), ki je pogosta in splošno razširjena v Sloveniji. Naseljuje predvsem močvirja, rečne obrežja, ribnike in gosto porasle obrežne predele.
Videz:
- Velikost: Dolga je približno 27–31 cm, z razponom kril okoli 50–55 cm. Tehta med 340 in 400 g.
- Barva perja: Ima temno obarvano telo – na hrbtu olivno rjavo, na trebuhu in prsih temno sive barve. Na bokih ima značilno belo črto, ki se proti repu spušča in ob pogledu od zadaj tvori obliko črke V.
- Glava in kljun: Ima rdečo kožno izrastlino na čelu (znano kot frontalni ščit) in rdeč kljun z rumeno konico.
- Noge: Značilne so dolge zelene noge brez plavalnih kožic, z dolgimi prsti, kar ji omogoča spretno gibanje po močvirnatih tleh.
- Rep: Kratek in bel z osrednjo črno progo, ki ga med hojo pogosto dviga in z njim trza.
Petje:
Njeno oglašanje je značilno kratko, brbotajoče »kjorrr!«, ki ga pogosto slišimo iz gostega rastja ob vodah. Je čezdanja ptica, ki je aktivna predvsem v zgodnjih jutranjih urah in zvečer.
Vedenje:
- Prehrana: Je vsejeda, prehranjuje se tako z živalsko kot rastlinsko hrano. Lovijo majhne nevretenčarje, predvsem žuželke in njihove ličinke, ter mehkužce. Od rastlin vztrajno išče brste, mlade poganjke, liste, cvetove in semena.
- Habitat: Naseljuje gosto obrasle vodne površine, kot so močvirja, rečne obrežja, ribniki in trstična območja.
- Gibanje: Čeprav dobro plava in se potaplja, se raje skriva v gostem obrežnem grmovju ali trstičju. Med hojo pogosto dviga in trza z repom.
Gnezdenje:
- Gnezdo: Gnezdi na vodi, grmovju ali trstičju, včasih tudi na drevju. Gnezdo je globok lonček, zgrajen iz različnih rastlinskih materialov.
- Jajca: Samica znese 6 do 9 jajc, ki so rumeno rjava do rdečkasto rumena z rjavimi in črnimi lisami in pikami.
- Inkubacija: Inkubacija traja približno 22 dni.
- Mladiči: Mladiči se izležejo po inkubaciji in so takoj sposobni slediti staršem.
Razširjenost:
V Sloveniji je zelenonoga tukalica precej pogosta celoletna vrsta. Gnezdi na območjih z gosto obrežno in vodno vegetacijo. Pozimi se slovenski populaciji pridružijo tudi osebki iz severnih in vzhodnih delov Evrope. Prezimuje predvsem ob obali, kot so Sečoveljske soline, kjer je celoletna vrsta.
Ogroženost:
Zelenonoga tukalica je vezana na vodno okolje z naravnimi, gosto in pestro poraslimi brežinami. Ogrožajo jo predvsem regulacije vodotokov, izsuševanje močvirij in degradacija primernega življenjskega prostora. V Sloveniji velja za dokaj pogosto gnezdilko, vendar pa v zadnjih letih številčnost njene populacije upada.
