Postovka (Falco tinnunculus) je ena najpogostejših vrst sokolov v Sloveniji in tudi drugod po Evropi. Prepoznavna je po svojem značilnem načinu lova, ko lebdi v zraku z rahlo utripajočimi krili, medtem ko opazuje plen na tleh.
Videz
Postovka je srednje velika ujeda, dolga od 32 do 39 cm, z razponom peruti od 65 do 82 cm. Samci imajo rdečkasto rjav hrbet s črnimi pegami, modrosivo glavo in rep. Samice so bolj enotno rjave z gosto črno progasto risbo. Ima oster, ukrivljen kljun in dolge, koničaste peruti.
Življenjski prostor
Postovka živi v zelo različnih habitatih – od odprtih kmetijskih in travniških površin do mest, kjer pogosto gnezdi na stavbah. V Sloveniji je zelo pogosta in razširjena po vsej državi, skozi vse leto.
Prehrana
Hraní se predvsem z malimi sesalci, kot so voluharice in miši, pa tudi z velikimi žuželkami in manjšimi pticami. Med lovom pogosto lebdi nad odprto pokrajino in s svojimi ostrimi očmi opazuje plen.
Gnezdenje
Gnezdi v špranjah pečin, drevesnih duplinah ali na stavbah. Ne gradi lastnega gnezda, temveč pogosto zasede stara gnezda drugih ptic. Samica znese 4 do 6 jajc, ki jih vali približno 4 tedne. Mladiči ostanejo v gnezdu še okoli mesec dni po izvalitvi.
