TOGOTNIK


(Philomachus pugnax)

Togotnik je zanimiva in edinstvena vrsta ptice, ki spada med srednje velike pobrežnike. Ptič z dolžino od 22 do 32 cm in razponom kril med 46 in 60 cm je razmeroma majhen, vendar s karakterističnimi telesnimi lastnostmi, kot so dolgi vrat, majhna glava in srednje dolg kljun, rahlo ukrivljen navzdol. Pri tej vrsti je izrazita dimorfizem spolov – samci so bistveno večji od samic.

Značilnosti in izgled

Poleti je togotnik še posebej opazen, saj se samci povsem preobrazijo in razvijejo prelep in nenavaden videz za obdobje parjenja. Samci imajo prečno progasto perje v črnih, rjavih, oranžno rjavih ali belih odtenkih, na vratu pa se razvije izjemno velikanski ovratnik. Tudi peresa na glavi tvorijo značilna “ušesa”, bradavice na obrazu se povečajo, perje z lic pa odpade. Samice so v tem obdobju bolj skromno obarvane, vendar še vedno prepoznavne po svojem elegantnem videzu.

Zanimivo je, da samci v času parjenja borijo za pozornost samic, kar poteka na tradicionalnih rastiščih, kjer se zbirajo na posebnih območjih ali “lekih”. Samice te boje opazujejo, saj se odločijo za izbranega samca glede na njegovo borbenost in izgled.

Gnezdenje in selitev

Togotnik je selivka, ki od maja do avgusta gnezdi predvsem v severni Evropi – v tajgi, na močvirjih, barjih, tundri in mokrotnih travnikih ob jezerih ali morjih. Gnezdo najraje gradi na dvignjenih predelih v šašju, samica pa skrbi za gnezdenje, medtem ko se samci zbirajo in bojujejo na lekih. Gnezdišče, hranilišča in območja za iskanje hrane so pri togotniku tesno povezana.

Po zaključku gnezditve se togotniki zbirajo v velikih jatih, ki lahko štejejo tudi več tisoč ptic. Skupaj migrirajo na prezimovališča, ki vključujejo območja v Sredozemlju, Afriki in Bližnjem Vzhodu. V Sloveniji se na selitveni poti pogosto ustavijo na močvirnih travnikih in jezerskih obalah, včasih pa celo prezimijo.

Prehrana

Togotnik je v prehranjevalnem smislu zelo prilagodljiv. V času gnezdenja se prehranjuje skoraj izključno s kopenskimi in vodnimi žuželkami. Na selitvenih poteh in pozimi pa njegova prehrana vključuje tudi rake, pajke, mehkužce, deževnike, žabe, drobne ribe in semena različnih trav, žit in vodnih rastlin.

Ogroženost

Togotnik je ogrožen zaradi več dejavnikov. Razlitja nafte, izsuševanje močvirij in poplavnih ravnic ter izkopavanje šote močno vplivajo na njegovo življenjsko okolje. Dodatno ogrožanje povzročata opustitev rabe tal, ki vodi v zaraščanje teh območij z grmovjem ali trstom, kar zmanjšuje primerne habitate za togotnike. Globalno segrevanje pa napoveduje še dodatno krčenje življenjskih prostorov, kar lahko v prihodnosti še poslabša stanje te vrste.