REČNI GALEB


(Larus ridibundus)

Rečni galeb je manjši galeb, dolg okoli 40 cm, z razponom kril približno 100 cm. S svojo prepoznavno barvo in značilnim videzom ga je težko zamenjati z drugo vrsto. Poleti ima odrasel rečni galeb temno čokoladno barvo na glavi, medtem ko so vrat, prsi, trebuh in trtica beli. Hrbet in krila so pepelnato sivi, rob repa in konice kril pa črne. Pozimi se čokoladna kapuca spremeni v belo, vendar črna oznaka ob očesu in ušesu ostane. Perje mladih galebov je bolj pisano in vsebuje več rjavih odtenkov.

To je družabna ptica, ki se pogosto giblje v jatah, v katerih išče hrano v mestih, pristaniščih, na sveže preoranih poljih ali ob celinskih vodah. Je vsejedec, ki se hrani z nevretenčarji, ličinkami, semeni, mrhovino in človeškimi odpadki. V iskanju hrane se lahko srečuje tudi z drugimi vrstami galebov.

Rečni galeb gnezdi kolonijsko, običajno aprila in maja, v težje dostopnih območjih celinskih voda, kot so plitva, občasno poplavljena območja, rek, jezera in močvirja. V Sloveniji ima dve stalni gnezditveni koloniji: na nekdanji Ormoški tovarni sladkorja in na Ptujskem jezeru. Čeprav nekateri galebi iz severnih populacij selijo, pa rečni galebi v Sloveniji in drugih krajih z milo klimo ostanejo vse leto. Pozimi pogosto letijo na morsko obalo, vendar jih je možno srečati tudi na nezamrznjenih vodnih površinah v notranjosti.

Rečni galeb je uvrščen na Rdeči seznam kot ranljiva vrsta, saj je število njegovih gnezdišč omejeno, s tem pa tudi njegove populacije.