(Regulus ignicapilla)
Opis:
Velikost: Dolžina telesa 9–10 cm, razpon kril 15–20 cm.
Perje: Zgornji del telesa je zelenkasto-olivno rjave barve, spodnji del pa svetlo rumen, pogosto z rahlim bež odtenkom. Najbolj značilen del ptice je svetlo rdeča kapica na vrhu glave, ki je osrednji prepoznavni znak. Ob straneh glave so prisotne tudi bele in črne lisice. Samci imajo rdečo kapico običajno bolj intenzivno obarvano kot samice.
Noge: Tanke in kratke, temno rjave barve, primerne za hitro gibanje med drevesnim listjem in vejevjem.
Kljun: Kratek, tanek in koničast, primeren za nabiranje hrane z listov dreves in grmov.
Razširjenost in habitat:
Rdečeglavi kraljiček je razširjen po večjem delu Evrope, od zahodne Evrope do Azije, vse do Sibirije. Najraje se zadržuje v iglastih gozdovih, zlasti v borovih in smrekovih gozdovih, kjer najde primerne habitate za iskanje hrane. S tem, ko je pogosto na drevesih, se dobro prilagaja na gosto krošnjo dreves, kjer najde zaščito pred plenilci.
V Sloveniji je pogost v gozdnih predelih, zlasti na območjih, kjer rastejo iglavci. Opazimo ga lahko v različnih nadmorskih višinah, predvsem v zimskih mesecih, ko se seli iz bolj severnih krajev.
Vedenje:
Rdečeglavi kraljiček je zelo majhna in aktivna ptica, ki prežema predvsem v krošnjah dreves. Zanj je značilno hitro premikanje po vejah in listih, kjer išče svojo hrano, predvsem majhne insekte, pajke in druge žuželke. Včasih se tudi podaja v podobo večjih skupin s podobnimi pticami, kot so drugi kraljički ali ptice z istega habitata.
Njegovo petje je zelo tiho, vendar lahko zaslišimo visoke in melodiozne zvoke, ki jih ptica oddaja iz skritih predelov drevesa. Običajno je rdečeglavi kraljiček zelo plašen in se hitro skrije pred morebitnimi nevarnostmi.
Selitev:
Rdečeglavi kraljiček je selivka. Poleti se nahaja predvsem v severnejših delih Evrope, v zimskih mesecih pa migrira proti južnemu delu Evrope, včasih tudi v sredozemske regije. V Sloveniji ga lahko opazimo predvsem pozimi, ko se seli iz hladnejših območij v toplejša.
Ogroženost:
Rdečeglavi kraljiček ni neposredno ogrožen, vendar so njegove populacije občutljive na spremembe v okolju, kot so uničevanje gozdu in spremembe v podnebju. Vendar pa zaradi svoje široke razširjenosti ni na seznamu ogroženih vrst. Kljub temu so potrebni ukrepi za ohranjanje gozdov in naravnih habitatov, da bi zagotovili trajnostno ohranitev te majhne, vendar zelo pomembne ptice.
