(Microcarbo pygmaeus)
Opis:
Velikost: Dolžina telesa 45–55 cm, razpon kril 75–90 cm.
Perje: Črno s kovinskim zelenkastim in modrikastim leskom, še posebej opaznim na soncu. V času parjenja se na bokih pojavijo drobne bele lise, ki so značilne za to vrsto. Mlade ptice imajo rjavejši ton perja z bledo spodnjo stranjo telesa.
Noge: Črne, močne in prilagojene za plavanje in sedenje na vejah nad vodo.
Kljun: Tanek, ukrivljen na koncu, rumenkasto-siv, odlično prilagojen za lov rib in drugih vodnih organizmov.
Razširjenost in habitat:
Pritlikavi kormoran je razširjen predvsem v jugovzhodni Evropi, zahodni in srednji Aziji ter na območju ob Črnem morju. Najraje živi v sladkovodnih habitatih z gosto obrežno vegetacijo, kot so ribniki, jezera, reke in močvirja.
V Sloveniji ga najdemo predvsem na območjih s primernimi vodnimi telesi, največkrat v okolici rečnih delt, ribnikov ali umetnih jezer. Pogosto se zadržuje v kolonijah skupaj z drugimi vodnimi pticami.
Vedenje:
Pritlikavi kormoran je družabna ptica, ki se pogosto zadržuje v skupinah. Je odličen plavalec in potapljač, hrano si največkrat poišče pod vodo. Po ribolovu ga pogosto opazimo, kako razširi krila in jih suši na soncu.
Za razliko od večjega velikega kormorana je bolj plašen in se raje drži goste vegetacije ob vodi. Njegovo oglašanje je tiho in rahlo grleno, običajno ni zelo vokalna ptica.
Selitev:
Pritlikavi kormoran je delno selivka. Posamezne populacije prezimujejo na jugu Evrope, ob Sredozemlju ali celo v severni Afriki, medtem ko druge ostajajo v območjih z milimi zimami.
Ogroženost:
V preteklosti je bil močno ogrožen zaradi preganjanja, uničevanja habitatov in onesnaževanja vod. Danes se številčnost populacije na nekaterih območjih povečuje, vendar ostaja ranljiva vrsta zaradi omejene razširjenosti in občutljivosti na spremembe okolja. Varovanje mokrišč in nadzor nad ribolovnimi dejavnostmi sta ključna za njegovo ohranjanje.
