SKOBEC


(Accipiter nisus)

Opis:

Velikost: Dolžina telesa 28–38 cm; razpon kril 55–70 cm. Samice so občutno večje od samcev.

Perje: Samci imajo modrosivo perje po hrbtu in glavi, spodnji del telesa pa je bel s finimi oranžnimi progami. Samice so večje, bolj rjavkaste barve s temnejšimi progami po trebuhu. Obe spolu imata rumene oči in izrazit, dolg rep s prečnimi temnimi pasovi.

Noge: Dolge, tanke in rumene, izjemno močne – prilagojene za lov ptic v letu.

Kljun: Kratek, ukrivljen in oster, tipičen za ujede – primeren za trganje plena.


Razširjenost in habitat:

Skobec je razširjen po vsej Evropi, Aziji in severni Afriki. Zadržuje se v gozdovih, parkih in celo naseljenih območjih. Najraje izbira mešane ali iglaste gozdove z odprtimi robovi, kjer lahko učinkovito lovi.

V Sloveniji je razširjen po vsej državi – od nižin do višjih gozdnatih predelov. Pogosto ga lahko opazimo tudi v mestih, kjer lovi manjše ptice na krmilnicah.


Vedenje:

Skobec je hiter in izjemno spreten plenilec. Lov izvaja z nenadnimi napadi iz zasede, pogosto med grmovjem ali nizkim letom. Njegova glavna hrana so manjše ptice (ščinkavci, sinice, vrabci), ki jih ujame s hitrim in natančnim manevriranjem.

Je samotarska ptica, zelo teritorialna, še posebej v času gnezdenja. Gnezdi v drevesih, običajno visoko v krošnjah. Gnezdo si zgradi iz vejic, samica pa izleže 4–6 jajc.

Oglaša se z ostrim »kek-kek-kek«, zlasti v času gnezditve ali če zazna nevarnost.


Selitev:

Skobec je večinoma stalnica, a populacije iz hladnejših območij (Severna Evropa) selijo proti jugu v času zime. Slovenski osebki večinoma ostanejo vse leto, če so pogoji ugodni.


Ogroženost:

Skobec ni neposredno ogrožen, vendar so populacije lahko občutljive na spremembe v gozdnih habitatih, pomanjkanje plena in zastrupitve s pesticidi. V preteklosti je bil prizadet zaradi uporabe DDT-ja, danes pa se njegova številčnost počasi stabilizira.