(Acrocephalus palustris)
Močvirska trstnica je majhna, a izjemno glasna ptica pevka iz družine trstnic. Spada med selivke in jo v Sloveniji najpogosteje srečamo spomladi in poleti, ko se vrne iz Afrike, kjer prezimuje. Po videzu ni zelo vpadljiva, a njeno živahno, raznoliko petje, v katerem pogosto posnema druge ptice, jo naredi izjemno zanimivo.
Videz:
- Dolga približno 13 cm, vitka ptica z dolgimi nogami in rahlo zašiljenim kljunom.
- Perje je rjavkasto olivno na hrbtu in rumenkasto-belo po trebuhu.
- Ni posebnih kontrastov ali lis – na pogled je precej “nevpadljiva”, kar ji pomaga pri skrivanju med trstičjem in nizkim rastjem.
- Zelo podobna sorodnim vrstam, kot so trstni strnad ali trstni cvrčalec, zato jo pogosto lažje prepoznamo po glasu kot po videzu.
Življenjski prostor:
Močvirska trstnica živi na močvirnatih območjih, ob jezerih, ribnikih, rekah, v trstičju, grmovju in ob vodnih robovih. Najraje ima gosto in visoko rastje, kjer se lahko skrije, a vseeno poje s precej izpostavljenega mesta.
Petje:
Njeno petje je živahna, neprekinjena zmes žvižgov, klokotanja, prasketanja in posnemanja drugih ptic. Lahko prepeva dolgo, pogosto tudi ponoči. S petjem označuje teritorij in privablja samico.
Gnezdenje:
- Gnezdi nizko v gostem rastju, pogosto na vodnih robovih.
- Gnezdo je skodeličasto, stkano iz trav in pritrjeno na stebla rastlin.
- Samica izleže 3–5 jajc, vali okoli 2 tedna, prav tako traja tudi oskrba mladičev v gnezdu.
Prehrana:
Prehranjuje se predvsem z žuželkami in drugimi majhnimi nevretenčarji, ki jih pobira z listov, stebel ali ujame med letom. Občasno poje tudi pajke in ličinke, redkeje semena.
Selitev:
Jeseni se seli v tropsko Afriko, kjer prezimi. Spomladi (konec aprila, začetek maja) se vrne na svoja gnezdišča v Evropi. Zaradi dolge selitvene poti in sprememb okolja je občutljiva na izgubo življenjskega prostora, še posebej zaradi izsuševanja mokrišč.
Zanimivost:
- Ime “palustris” v latinskem imenu pomeni “močvirska” – kar lepo opiše njeno življenjsko okolje.
- Močvirska trstnica je znana tudi po tem, da se med petjem nikoli dolgo ne ustavi – včasih poje tudi več kot 100 različnih vrst zvokov v enem samem napevu!
