ČOPASTI PONIREK


(Podiceps cristatus)

Čopasti ponirek je ena izmed najbolj prepoznavnih vodnih ptic pri nas, znana po svoji elegantni drži in značilnem “čopu” iz perja, po katerem je tudi dobil ime. Spada v družino ponirkov (Podicipedidae), ki so znani po odličnem plavanju in potapljanju.

Videz:

Čopasti ponirek ima vitko telo, dolg vrat in koničast kljun. V času parjenja je še posebej opazen – na glavi ima razkošni črn rdečkasto-rjav čop in podaljšana peresa ob straneh glave. Njegovo telo je zgoraj rjavkasto črno, spodaj pa belo. Zunaj paritvene sezone je bolj neopazen, saj izgubi razkošni čop.

Velikost:

  • Dolžina telesa: približno 46–51 cm
  • Razpon kril: 85–90 cm
  • Teža: okoli 800–1400 g

Življenjski prostor:

Najraje živi na stoječih ali počasi tekočih vodah – jezerih, ribnikih, močvirjih in mirnih rekah z obrežno vegetacijo. V Sloveniji ga lahko pogosto opazimo na Cerkniškem jezeru, Šmartinskem jezeru in na Dravi ali Muri.

Prehrana:

Je odličen potapljač – pod vodo lovi ribe, vodne žuželke, ličinke, mehkužce in rake. Hrano si pogosto poišče s potapljanjem tudi do več metrov globoko.

Gnezdenje:

Gnezdi med gosto vodno vegetacijo, pogosto na plavajočem gnezdu iz rastlinja. Samec in samica skupaj gradita gnezdo, prav tako oba skrbita za mladiče. Znani so po zanimivem paritvenem plesu, ko si partnerja prikimavata, se vrtita in ponujata vodne rastline.

Selitev:

V Sloveniji gnezdi in prezimuje, a del populacije je selitven – pozimi se seli proti Sredozemlju ali zahodni Evropi. V blagih zimah ostaja tudi na večjih nepozeblih vodah pri nas.

Zanimivost:

Mladiči čopastega ponirka so znani po tem, da se kmalu po izvalitvi vozijo na hrbtu svojih staršev – ti jih nosijo med plavanjem, dokler niso dovolj veliki za samostojno življenje.